Jobspost gav 2.90 som vinnare.
Men i starten såg det oerhört illa ut för de som satsat.
Jobspost kom till start med en segerrad i Sverige, men två raka galopper på Vincennes. Nu var det Jean-Michel Bazire istället för Benjamin Rochard i sulkyn, men starten blev densamma: Jobspost galopperade.
Bazire fick dock Couranthästen i trav, cirka 50 meter efter fältet. Efterhand kom den Jörgen Westholm-tränade hästen ikapp.
Jobspost fick från sista häst gå med i rygg på Sidney Celeber, 500 kvar vred Jean-Michel Bazire på själv och levererade en fruktansvärd avslutning – med tanke på startgaloppen.
Kort före mål hann Jobspost fram på 1.13,2/2700 meter och förpassade Freedom (Eric Raffin) till andraplatsen. Segerchecken var värd cirka 300 000 kronor för Readly Express-sonen.
En riktig superhelg för ägande Courant, vars femåring Kuiper i lördags hann fram på mållinjen efter en rykande sport. Kuiper, tränad av Daniel Wäjersten, siktas mot Prix Tenor de Baune 21 december.
Nästa start för Jobspost är inte klar, men innan loppet stod han i 100 gånger pengarna som vinnare av Prix d'Amerique.
Jean-Michel Bazire i vinnarintervjun:
– Förutom starten fick han ett perfekt lopp. Han tappade 50 meter, även om jag tyckte att det var okej efter starten.
Om avslutningen, sa Bazire:
– Han fick som en elektrisk kick de sista 300 meterna och avslutade snabbt. Han var trött på slutet, men han har ett bra hjärta. Det var inte mot de allra bästa, men det är en mycket bra häst.
Jörgen Westholm berättar att Bazire inte ville ändra på något i utrustningen.
– Vi har att lära. Men han visade att vi kan ta det i rätt takt framåt. Jag är oerhört stolt över att han fick visa vad han kunde här nere.

