Jan-Olov Persson öppnar hästklinik
Jan-Olov Persson kommer inom kort starta upp en egen hästklinik som under vintern byggts upp i anslutning till tränarens gård.
Hagmyrentränaren Jan-Olov Persson är ett riktigt välbekant ansikte i trav-Sverige, inte minst för sina stora framgångar på kallblodssidan. Men inom några veckor öppnar han också upp en hästklinik.
Efter att ha köpt loss två byggnader i anslutning till stallet utanför Hudiksvall i december, togs beslut att bygga om dem till en hästklinik. Under april månad väntas lokalerna stå klara.
– Det har gått jättefort sedan jag bestämde mig att köpa de här byggnaderna till iordningställande av dem, det är nu nästan helt klart, säger Jan-Olov Persson till Hela Hälsingland.
Tanken med hästkliniken är att den ska hyras ut till en eller flera veterinärer som sedan får möjlighet at utveckla den efter eget huvud. Redan nu står sex hästboxar och två uppställningsplatser färdiga. Persson har nästan helt klart med en veterinär som ska flytta in i verksamheten.
– Jag gör det här dels för att jag köpte de här byggnaderna som är ändamålsenliga för att göra en klinik, men också på grund av det geografiska läget där vi ligger nära E4:an och mitt i ett väldigt hästtätt område.