Bevakningen presenteras av
Ja från Takter - Maven är klar för Elitloppet
Nu är Maven definitiv för start i Elitloppet. Amerikanskan blir därmed den andra hästen att spikas för travpartyt sista söndagen i maj.
Efter den strålande insatsen i Stoeliten förra helgen fick Maven på stående fot en inbjudan till Elitloppet av Solvallas sportchef Markus Myron. Efter lite betänketid har nu tränaren Jimmy Takter tackat ja till invitationen. Maven blir därmed den andra hästen, efter Timoko, att bli helt klar för Elitloppet det 31 maj.
Sexåriga Maven, då i Jonas Czernysons regi, deltog i Elitloppet redan i fjol. Då slutade hon femma i finalen. Glidemaster-dottern har tjänat drygt 14 miljoner svenska kronor och travat rekordet 1.09,2.
Maven är också klar för start i Olympiatravet som avgörs den 25 april. Där kommer hon bland annat att möta Digital Ink som också fått en inbjudan till Elitloppet, men där kretsen kring stjärnan ännu inte officiellt tackat ja.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












