Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Ingen duell - Tekno Odin lämnar återbud

Det blir inget toppmöte mellan Tekno Odin och Månprinsen A.M. på fredag. Den norska kanonen tvingas lämna återbud till den tilltänkta duellen på Romme.

Tidigare under måndagen spikades startlistorna till Svensk-Nordiska loppet på Romme, denna fredag. Ett lopp som körs med två heat och ett eventuellt skiljeheat vid två olika vinnare.

Båda de norska och svenska kallblodskungarna Tekno Odin och Månprinsen A.M. fanns med i startlistan, vilket föranledde förhoppningar på en häftig duell då båda superstjärnorna emellan.

Men den kommer inte bli av. Kretsen kring Tekno Odin låter meddela att man inte kommer till start med hästen som behöver återhämta sig mer efter sin seger i Norskt Mästerskap i lördags.

– Han har stått över en del jobb nu medan han varit behandlad. Det hade varit marginellt att vi kunde ha startat men nu blir veterinären Ole Einar Sem förstaprioriterad. Han får gå igenom hästen så att vi kan vara säkra på hur han mår. Bara sex dagar mellan loppen efter en paus blir tufft. Vi får ta hänsyn till hästen och står över nu, säger delägaren Elfinn Edvartsen till trav24.no.

Rommepubliken får nu i stället se fram mot en kamp främst mellan Månprinsen A.M. och Hallsta Lotus.

Läs även: Supermötet: Månprinsen AM vs Tekno Odin

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;