Travnet
Travnet+
Christoffer Eriksson

Inför V85: Skyhög kapacitet – klart bästa chansen

Det flyter på bra för Christoffer Eriksson. På lördag har han tre hästar till start som kan spela huvudrollen när jackpotmiljonerna ska fördelas på V85.

– Indy Boy är bästa chansen, han har skyhög kapacitet, säger Åby-tränaren.

På lördag kan en ensam vinnare bli 45 miljoner kronor rikare när Axevalla kör den här veckans omgång på V85®. Det är få banor i landet som är så utslagsgivande som banan i Skara och flera gånger har det blivit miljonutdelning.

Christoffer Eriksson har fått ett lyft sedan han flyttade från Skåne och blev Åbytränare. Hans hästar dyker upp frekvent på V85 och firar även en hel del framgångar i Frankrike. Stallet har redan kört in drygt 2,5 miljoner kronor i år och har en segerprocent på 25.

Har det mesta en bra häst ska ha

Till Axevalla skickar han tre hästar som alla körs av Örjan Kihlström. Först ut är 12 Mr Carnation (V86-2) som vunnit två lopp i rad trots att han galopperat.

– Han är egentligen inte osäker i sig själv, det är missvisande. Jag tror att han är lite rädd att slå sig på knäna och spänner sig i början.

– Nu ska vi köra med knäkappor och då tror jag att han känner att han inte kommer att slå sig och det kommer att släppa.

– Det är en väldigt fin häst och har visat fin kapacitet hela tiden tidigare. Han har det mesta som en bra häst ska ha, säger Christoffer Eriksson.

Hur ser du på chansen?

– Nu fick han spår 12 och även om det är en häst i fel klass är det inte lätt ändå. Skulle det fungera är han så pass bra att han kan vinna.

I den sjunde avdelningen startar 6 Green Peaks som efter två raka segrar testat V85 vilket resulterat i en andraplats och femteplats.

– Jag tycker att hon har gått fina lopp på slutet och höjt sig. Skulle hon komma ner i en vettig position så är hon säkerligen långt fram.

Han är en liten pojke i en vuxen kropp

Mest streckad i Erikssons trio är 2 Indy Boy (V85-8) som svarade för en strålande insats senast. Trots ett tufft lopp utan rygg klev han bara ifrån sina konkurrenter på upploppet. Detta var dessutom första starten på några månader och hästen bör rimligtvis vara ännu bättre i den här starten.

– Han var bra senast. Han hade fått en period att träna under vintern och såg ut att vara mer mogen och klara flera moment som han inte hade fixat i fjol, på det viset var jag nöjd att han klarade det.

– Han har hög kapacitet och det har han visat tidigare, det är bara att hoppas att han blir mer tävlingshäst.

Vad är ”taket” på honom?

– Det är nog högt. Än så länge springer han mest på talang. Han är en liten pojke i en vuxen kropp.

Vem tro du mest på av dina tre hästar?

– Indy Boy

Nästa artikel