Halmstadtravets tävlingar på lördag blir den första omgången V85®® för året då det är tillåtet att köra hästarna utan skor.
Statistik sedan våren 2020 över tränare som gjort 20 starter eller däröver (och startar på nu lördag) visar att Åbytravets Veikko Haapakangas lyckats särskilt väl.
18,2 procent av loppet på det som tidigare kallades V75 har slutat med seger på lördagarna för Haapakangas. Halmstads Thomas Uhrberg skuggar på 16 i segerprocent.
Tvekar inte
Veikko Haapakangas startar fem hästar inom ramen för det nya storspelet. Om han tvekar inte när han utser hästen han tror har bäst chans. Tvärtom.
I klass III drog 1 Wannabe Zaz (V85-2) innerspåret och det handlar om sprinterdistans.
– Det är han som är stallets bästa chans. Han var han väldigt bra i comebacken senast trots att han inte hade gått några snabbare jobb. Han vann och eftersom distansen dessutom var 1 640 meter nu så kändes det gjutet att starta i Halmstad. Han var jättefin och fräsch nu när jag tränade honom i måndags. Om man jämför med träningen inför starten på Åby senast så kändes han mycket rakare och bättre nu och med det loppet i kroppen är han förbättrad så klart.
Är innerspåret något som oroar?
– Innerspåret är perfekt. Han går exakt lika utrustad som senast. Det är först när vi kommer till en eventuell final som kan jag börja rycka skorna och hitta på något annat. Men ännu så länge kör vi så här med can't see back med murphy, jänkarvagn och skor runt om. Jag var väldigt, väldigt nöjd med hur han gick senast och jag tror leder runt om.
I gulddivisionen har 9 Danao Degli Dei (V85-6) inte tävlat sedan i maj. Vad beror uppehållet på?
– Han har blivit opererad i sina framknän för att kunna hålla på den här tuffa nivån.. Han känns riktigt fin. Han har nog inte varit så fräsch och fin under tiden som jag tränat honom. Han blev sjuk i borrelia i början när han kom till mig och jag har haft svårt att få ”hull” på honom och få honom att trava bra. Men den här vintern har jag varit väldigt nöjd med träningen efter hans operation.
Är känslan så pass bra att du tror att han kan gå ut och vinna direkt?
– Det måste så klart stämma för fullt och han måste få en jättefin resa. Han har jobbat 1.20 över 2 000 meter på ett väldigt bra sätt och det ska föra honom framåt. Men, så klart, han möter ju hästar som har tävlat hela vintern och har full form. Så först och främst vill jag att han ska få ett snällt och fint lopp, och det blev ju perfekt med spår nio. Det är en häst som jag som tränare måste ha med sig klocka till när man tränar eftersom han springer fortare än man tror. Det är ofta ett bra tecken. Det blir skor runt om, säger Veikko Haapakangas.
Näst bästa chansen
Vad säger du om 4 Gibraltar (V85-7) som har haft en lång paus och kommer från ett kvallopp? Senaste starten var i maj?
– Bedömer det som att det är stallets näst bästa chans på lördag. Han går efter exakt samma schema som i fjol och då gick han bra. Han kvalade då också och var sedan tvåa i loppet efter, och sedan vann han ett med 100 000 i förstapris i andra starten efter paus. Jag tycker han ska vara förberedd med kvalet i sig. Det är en väldigt ”fransk häst” och den långa distansen passar honom väldigt, väldigt bra. Han har mycket pengar framför sig att springa in. Nu är det bra distans och vi drar lite växlar och provar med norskt huvudlag och jänkarvagn samt barfota bak
Om Gibraltar kommer till spets, vill du se att han körs där?
– Verkligen. Det tror jag skulle vara helt perfekt.
Vad tror du om 12 Mister Kabuki (V85-8) och 11 Remy Lane (V85-5)?
– Mister Kabuki gjorde kanske sitt livs lopp senast då han gick 1.12,7 på en vinterbana och tävlade mot riktigt bra hästar. Men 2 000 meter är inte riktigt hans distans. Han har spår tolv nu.. Den här gången får han gå till slut och leverera en spurt. Det är svårt att tro att han ska kunna hinna fram. Remy Lane är bäst när han är med där framme, även om han vann på ett bra sätt senast. Med tanke på spåret måste jag ligga lågt. Det blir skor runt om igen nu när vi fick ett dåligt läge,
Fotnot: Fem i topp i vårstatistiken av tränarna som startar på lördagen är Veikko Haapakangas (18,2%), Thomas Uhrberg (16), Håkan K Persson (14,8%), Christoffer Eriksson (14,5%) och David Persson (13,8%)

