Inför V75: Blir Perssons Monark årets kung?
För sju år sedan jublade Fredrik Persson efter segern i Drottning Silvias Pokal med Viola Silas. På lördag är han ute efter en ny pokal. Dags för Monark Newmen att krönas till kung?
Det är knappast någon som glömt Viola Silas. Stoet som gjorde rent hus i årgångsloppen som tre- och fyraåring och vann bland annat Drottning Silvias Pokal, Stochampionat och Derbystoet 2010.
[caption id="attachment_69316" align="alignright" width="175" caption="Blir Perssons Monark kung? Foto: ALN"][/caption]
Nu är tränaren Fredrik Persson tillbaka med två aspiranter på den fyraåriga kulltronen. Stoet Ultra Bright har inlett säsongen strålande – och tog i måndags tredje raka.
– Hon är en riktigt bra häst och har börjat året bra. Nu gäller det att konservera formen till hösten då de stora loppen gäller. Jag hade gärna varit med på lördag med henne, men tyvärr var hon aldrig anmäld till Drottningpokalen…, säger Fredrik Persson till travnet.se.
Men Kalmartränaren har ändå stora förhoppningar på Åby. I Kungapokalen dyker han upp med uttagningarnas stora uppstickare Monark Newmen. Den ljusbrune Orlando Vici-sonen avgjorde på ett riktigt rejält vis när han vann sitt försök senast.
– Jag var jättenöjd med honom. Man hoppas ju alltid att hästarna ska vara så bra, men han var nog faktiskt lite bättre än jag hade trott.
Monark Newmen var med och kämpade i kulltoppen redan i fjol som treåring. Bland annat var han på vippen att kvala in till Kriteriet och slutade senare trea i finalen av Breeders Crown bakom Grant Boko. Samma häst som han spurtade ned i uttagningen senast.
[caption id="attachment_69317" align="alignright" width="175" caption="Gick en tung avslutning senast. Foto: ALN"][/caption]
– Jag tycker att allt verkar bra med honom efter det, han har gått sina vanliga lugna jobb. Hästen har gått framåt under vintern, framför allt har han blivit snabbare, det är det man verkligen märker.
Om man jämför honom med till exempel Viola Silas, hur väl står han sig då?
– Det är en bit kvar till den kapaciteten men han är verkligen på väg uppåt, säger Fredrik och fortsätter:
[caption id="attachment_69318" align="alignright" width="175" caption="Monark Newmen har utvecklats i vinter. Foto: ALN"][/caption]
– Men jag tycker han är den häst som jag haft som utvecklats mest från tre- till fyraårssäsongen.
På lördag drabbar Monark Newmen samman i en riktigt tuff upplaga av Kungapokalen. Bland andra Makethemark och Gareth Boko lär bjuda granithårt motstånd. ”Monarken” börjar från innern.
Hur gick tankarna när du valde innerspåret?
[caption id="attachment_69319" align="alignright" width="175" caption="Får jubla igen? Foto: ALN"][/caption]
– Jag var lite brydd, för jag var säker på att Erik (Adielsson) skulle välja innerspåret med Deimos Racing, men han tog tredje i stället. Så då hade jag ett eller fyra att välja på och jag tror att det är lättare att hamna i maskineriet från fjärde.
Men han är knappast med och kör om spets, eller?
– Nej, så snabb tror jag inte han är. Fast det är positioner som avgör mycket i sådana här lopp. Innerspåret är bra, jag tror Deimos Racing tar ledningen och det är ju open stretch så en resa bakom den vore inte fel för oss, säger Fredrik Persson.
Vem vinner Kungapokalen? Spela hos Unibet.