
Foto: TR Bild
Idao de Tillard är tillbaka – spurtade vasst
Dubble Prix d’Amérique-vinnaren Idao de Tillard är på väg tillbaka. På söndagen gjorde han comeback och spurtade starkt över upploppet.
Idao de Tillard har vunnit Prix d’Amérique två år i rad. Efter segern i år skadades hästen i hagen och har fått en lång paus från tävlandet.
På söndagen gjorde han comeback på gräsbanan Alencon. Idao de Tillard stod med 50 meters tillägg och kördes av sin tränare Thierry Duvaldestin som innan loppet meddelat att stjärnan bara skulle få ett "snabbjobb".
Idao de Tillard satt sist i loppet innan han fick sträcka ut för fullt in på upploppet. Han spurtade vasst och plockade in många meter och slutade sexa. Loppet vanns av Keno Petteviniere som övertog ledningen varvet före mål.
ANDELAR – ta rygg på Travnets lagkaptenerUNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Idao de Tillard
Senaste nytt
Westholms succé – tog hem Svenskt Travderby
Idag kl 18:41Idao de Tillard är tillbaka – spurtade vasst
Idag kl 17:41Skenande hästen struken – V75 startar 16.20 – "allvarligt skadade”
Idag kl 14:18Kolgjinis sköna V75-seger – inför hemmapubliken
Idag kl 08:50Törnqvists stjärna stark som tvåa på Vincennes
Idag kl 08:45Nästa artikel