Bevakningen presenteras av
Helfin Merger Blue Chip på Åby
Åke Svansteds elitsto Merger Blue Chip visade sina fartresurser då hon enkelt slog Tamla Celeber under torsdagskvällen.
Henning Krafts Minne för stoeliten var kvällens höjdpunkt vid Åbytravets tävlingar under torsdagen. Loppet var på förhand en duell mellan Tamla Celeber och Merger Blue Chip, men efter att ha kommit till ledningen var de senare ostoppbar.
Åke Svanstedt lyckades pressa sig till ledningen med den femåriga Cantab Hall-dottern in i första sväng för att sedan strypa tempot betänkligt. In mot sista bortre långsidan styrde så Örjan Kihlström på med Tamla Celeber från andra ytter, men då började det gå fort, mycket fort.
Tamla Celeber, som här gjorde första starten sedan Elitloppshelgen, avslutade i visslande tempo men mot Merger Blue Chip fanns ändå inget att göra. Svanstedt-travaren vann enkelt och noterade 1.12,2a/1640 – det efter en avslutning på 08,3 sista 500.
Förstapriset i loppet var 100 000 kronor och Merger Blue Chip tog här sin tredje seger på fjärde starten i år.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











