Halmstad i påsk - nästa uppgift för Delicious
Nu är det klart var Delicious startar nästa gång. Halmstadtravet får nobelt besök på annandag påsk.
Efter ett tävlingsuppehåll sedan i september har Delicious återkommit med två starter de senaste veckorna. Det har resulterat i lika många, enkla segrar.
[caption id="attachment_68154" align="alignright" width="175" caption="Till Halmstad. Foto: ALN"][/caption]
Drömmen lever således om att få se stoet ta upp striden med Bold Eagle och Nuncio i Elitloppet, och kanske kommer en riktig värdemätare på måndag.
Då gör nämligen Delicious sin nästa start. Åttaåringen med elva raka, tar sikte mot Halmstad på annandag jul. Det meddelar tränaren Daniel Redén på Twitter, där han också menar att Delicious kan komma att tävla barfota.
Loppet som är aktuellt är Yngve Larssons Memorial som körs över 1640 meter med bilstart. Förstapriset är 100 000 kronor och startlistan blir definitiv på tisdag eftermiddag.