Travnet
ANNONS
håkan Arvidsson - San moteur

Foto: Thomas Blomqvist / TR Bild.

Håkan om San Moteur: "Stänger inte dörren till Elitloppet"

Skribent

Publicerad Idag kl 06:25

av Kanal 75

ANNONS
Breeders Course

Såren är slickade. På söndag gör fartmonstret San Moteur comeback efter galoppen i Prix d’Amerique.

– Han brukar ju faktiskt vinna när han varit borta från banan ett tag, konstaterar ägaren och uppfödaren Håkan Arvidsson inför V75 på Romme – där det vankas multijackpot och 50 miljoner kronor i sjurättspotten.

Tredjehandsfavorit spelad till 57 för 10. San Moteur gick ut i Prix d’Amerique som det största svenskhoppet på många år. Men det blev platt fall.

En för dagen uppstressad svensk superstjärna högg i hejdlös galopp redan i starten.

På söndagen är han tillbaka på banan, i Rommeheatet, den tredje delfinalen till Paralympiatravet.

– Allt har gått enligt planerna sedan hemkomsten från Frankrike. Han stod tre-fyra veckor för avelsarbete innan han kom tillbaka till gården. Sedan har vi tränat på som vanligt. Hästen känns smidig och fin, precis som han brukar, och ligger bra i puls, berättar Håkan Arvidsson som tycks ha kommit över missräkningen i Paris och givetvis analyserat vad som gick fel.

– Det blev lite olycklig uppladdning när han fick gå ut på banan med täcke och sedan fick vänta tio minuter på att defileringen skulle vara klar. Det var mycket raketer och ljud vilket han inte trivdes med. Dessutom hade vi utrustat honom med ryckhuva för första gången, och den släpper igenom mer ljud än hans vanliga fasta huva med gummitstrutar. Sedan fick han även en smäll i omstarten som gjorde honom ännu mer stressad. Det blev fel helt enkelt.

Kommer ni att prova ryckhuvan igen?

– Ja, det kommer vi att göra. Inte redan på söndag, då får han sin vanliga huva. Men om vi får vara med i finalen kan det vara dags då. Jag hade provat den hemma inför Prix d’Amerique med väldigt gott resultat, så den växeln hoppas vi få användning av i år.

Finns det några andra växlar ni planerar att dra inför säsongen?

– Nej, det är väl det. Han kommer inte att tävla barfota runt om mer, det blev inte bra. Istället blir det aluminiumskor fram och barfota bak, det är hans optimala balans. Även om jag inte vet om vi kör så redan på söndag.

Du har anmält barfota bak, är det inte bestämt att han går så?

– Nej, han kommer att värma med fyra aluminiumskor, sedan får Björn (Goop) avgöra efter det om vi ska ta av bakskorna. Det är väl fifty-fifty som jag ser det just nu. Men hästen har gjort väldigt många bra lopp med skor, så han kan vinna även med den balansen.

Obesegrad i årsdebuter

Just att vinna i första starten efter vinteruppehåll är något San Moteur har som vana. Nu handlar det inte om regelrätt årsdebut eftersom Prix d’Amerique gick i januari, men den snart 14-faldige miljonären har segrat i första starten varje säsong sedan tävlingsdebuten 2020.

Det har emellertid oftast varit i mindre lopp än detta.

I fjol comebackade han först i juni på grund av sin skada och rundade till seger via 1.10/1 900 meter efter startgalopp.

Även 2023 skedde årsdebuten i ett enklare lopp hemma på Färjestad där han släpptes till spets som jättefavorit.

2022 åkte man som nu till Romme i april då San Moteur kom till ledningen i ett femhästarsfält.

Prestationen som fyraåring året innan var den comeback där hästen ställts inför hårdast prov då han trots startgalopp speedade till seger i Prix Readly Express – prestationen som gav den första riktiga indikationen på att det rörde sig om en undantagshäst.

– Det var en otrolig insats, men jag tycker att han var fruktansvärt fin i fjol också. Han felade ju bort 50 meter och kunde ändå vinna lätt.

Är galopprisken större när hästen återkommer efter längre vila?

– Kanske, att han blir lite mer laddad och ivrig när han inte startat på ett tag.

Vad var orsaken till galoppen i fjol?

– Jag vet inte riktigt, vi pratade faktiskt aldrig om det efter loppet. Men jag tror att det berodde på att Björn försökte köra lite tuffare på honom, för att testa hur snabbt han kan öppna.

Så då tar ni det lugnare från start den här gången?

– Så kan det bli. Det är ju bara nio hästar i loppet, så det går inte att hamna så långt bak. Sedan vet vi ju att han kan vara oerhört snabb sista 700 och svepa runt ett fält.

”Hittade ingen bättre spik”

Det var precis vad San Moteur gjorde i sin senaste start på svensk mark.

Generalrepetitionen inför Prix d’Amerique då han från fjärde par utvändigt åkte runt och lämnade sina konkurrenter med 50 meter.

Data från positioneringssystemet visar att hästen travade 1,05,5 i 200 meter när han svepte fältet på sista bortre långsidan – med skor på alla hovar i mitten av december.

– Han är spektakulär på det sättet och har en otroligt hög högsta fart. Han har ju fortfarande den snabbaste avslutningen som uppmätts på Vincennes.

– Den dagen på Åby hade vi honom verkligen i toppslag och vi tror att formen var lika bra i Prix d’Amerique, men det fick han ju aldrig visa tyvärr.

Hur är formen för dagen?

– Inte lika vass såklart. Om den var 100 procent på Åby så är den väl 80 nu. Även om han alltid går bra efter uppehåll så måste han vara lite rostig. Han känns lika fin som han brukar och den enda skillnaden i träningen är att jag inte släppt av honom på rakbanan lika många gånger i år som jag brukar. Men det är ett medvetet upplägg eftersom han inte varit ifrån lika länge den här gången. Totalt sett är han lika väl förberedd som vanligt.

Men du spikar honom ändå i ”5 Tippar V75”…

– Ja. Jag ville egentligen gardera med Staro Mack Crowe. Men jag hittade ingen bättre spik… Så det fick bli så ändå. Och han brukar ju faktiskt vinna när han varit borta från banan ett tag.

San Moteur gjorde bara sju starter i fjol och har aldrig gjort fler än nio på en säsong.

Är planen att matcha lika sparsamt i år också?

– Nej, det är det väl inte. Förra året blev ju lite av en mellansäsong. Först beroende på griffelbenskadan, och när han inte kunde träna blev det lite stress som gjorde att vi kom fel på början av säsongen. Sedan var det otur att hästen var sjuk i Åby World Grand Prix. Planen är att han ska få starta på under sommaren och vara med i de största loppen.

Inkluderar det Elitloppet?

– Det är klart att vi har funderat kring det och stänger inga dörrar. Men vi har bestämt oss för att ta ett lopp i taget. Nu är siktet inställt på loppet på söndag och sedan förhoppningsvis finalen av Paralympiatravet. Vad som händer efter det får vi ta då. Som hästen känns finns det i alla fall inget som talar för att han ska vara sämre i år än tidigare, så jag ser verkligen fram emot att se honom på banan igen.

Det här berättar Håkan Arvidsson om stallets övriga hästar på V75:

5 Global Everglow (V75-1) hade sett fin ut i jobben inför debuten för oss, men att hästen skulle vara så bra var ändå en positiv överraskning. Avslutningen var fantastiskt fin, även om han givetvis gynnades av att det var rejäl körning hela första varvet där framme. Allt har sett bra ut i träningen efteråt och han borde vara minst lika bra på söndag. Det verkar vara en förnuftig häst och Björn (Goop) är väldigt säker i voltstart, så jag tror inte att femtespåret ska vara några problem. Givetvis är motståndet tuffare nu, men jag tror att han är med på målfotot.

– 11 Chimi (V75-5) rumplade till och galopperade in på upploppet i årsdebuten. Det var förstås tråkigt, men det var inga fel på honom. Nu kan han gå barfota och det är en väldigt kapabel häst som tyvärr får dåliga startspår hela tiden. Han tränar bra, men kanske behöver ett eller två lopp innan han är tillbaka i samma slag som då han radade segrar i somras. Skulle det bli full fart på loppet så tycker jag inte att han är helt golvad.

1 Great Knowledge (V75-7) var fin på Solvalla och avgjorde väldigt enkelt efter perfekt lucka. Hon är under utveckling och kan öppna snabbt, så jag är inte främmande för att hon kan spetsa härifrån. Nu möter hon hästar med en annan hårdhet och det är svårbedömt hur hon står sig mot dessa, men jag tror att Björn gärna provar i ledningen om han kommer dit, så får vi se hur långt hon räcker. Förutom barfota på Chimi tror jag inte att det är några ändringar planerade på någon av hästarna.

TravV75San Moteur
ANNONS
Nästa artikel