Guarato om Bold Eagle: "Jag är inte oroad"
På lördag är Bold Eagle tillbaka efter magplasket i Critérium de Vitesse. Tränaren Sébastien Guarato är inte oroad inför comebacken – utan tror på seger.
Efter det att Bold Eagle tidigt varit slagen i Critérium de Vitesse den 10 mars blev hästens fortsatta karriär ett hett ämne. Spekulationer fanns i om den franske ikonen då kanske hade gjort sitt sitta lopp. Men proverna visade att Bold Eagle inte var frisk, teamet kring stjärnan tog sig en funderare och valde att fortsätta tävla. Nu på lördag gör åttaåringen med 45 miljoner kronor på kontot comeback i Prix de l’Atlantique.

- Bold Eagle har aldrig oroat mig i träningen. Efter loppet i Cagnes-sur-Mer har han tränat väldigt bra. Han är perfekt i jobben och jag ser mot lördagens lopp med stor tilltro. Jag vet fortfarande inte helt säkert vad som hände senast, men jag är full av självförtroende så som han sett ut på sistone. Vi åker till Enghien på lördag för att vinna, för jag känner att min häst är i perfekt fysiskt skick, säger tränaren Sébastien Guarato till Paris-Turf.
Bold Eagle är obesegrad på Paris-banan Enghien och har vunnit Prix de l’Atlantique de två senaste åren. I lördagens start gör Björn Goop debut i tävlingssammanhang bakom hästen vars nästa planerade start blir i Prix René Ballière den 23 juni – ett lopp som Bold Eagle vunnit tre år i rad.