Travnet
Travnet+

Gitano gav Bergh ny Vincennes-seger

ANNONS
Breeders Course

Robert Berghs hästar verkar trivas ypperligt i Frankrike i vinter. När Udo’s Oiler galopperade med segern på gaffeln, var det i stället Gitano som klev fram och skrällde i Paris.

Vincennes vintermeeting fortsätter och under söndagen var några svenskar ute och testade kolstybben utanför Paris. Det blev en ny framgång för Robert Berghs hästar. Sjuårige Gitano trivs ypperligt i Frankrike och slog här till med seger spelad till 19 gånger insatsen. Sedan oktober har hästen nu gjort tre starter i Frankrike – och vunnit samtliga.

Favorit i söndagens race var Robert Bergh-tränade Udo’s Oiler och denna, körd av Dominik Locqueneux, såg länge ut att greja tredje raka. Udo’s Oiler arbetade sig upp som andra häst i andraspår, svepte fram mot ledaren in mot sista sväng, övertog täten och gick ifrån mot vad som då såg ut som en klar seger.

[caption id="attachment_36720" align="alignright" width="175" caption="Elles W. Phedo trea mot starkt motstånd. Foto: ALN"][/caption]

Bakom skuggade dock Gitano med Jos Verbeeck, hela tiden i ryggen på stallkamraten. Men med 100 meter kvar föll Udo’s Oiler över i galopp och fick den sannolika vinsten spolierad. Därmed gällde det bara för Gitano att hålla tungan rätt i mun sista biten och ta hem segern. Det gjordes också på 1.13,6 över 2700 meter. En vinst som var värd 26 100 euro.

Torbjörn Jansson var i Paris och körde egentränade Joker Stursk. Efter att ha varit i ledningen vid ett par tillfällen gavs hästen en fin resa på innerspår vilket resulterade i tredjeplatsen. Joker Stursk blev precis upphunnen av kvickt avslutande Ultra Daidou sista biten.

Kort senare styrde Johanna Lindqvist Elles W. Phedo till en fin tredjeplats i Prix Jean Dumoch med 51 750 euro i förstapris. Thomas Claesson-stoet bjöds en perfekt resa som trea på innerspår, närmade sig invändigt över upploppet utan att få fritt och gick i mål som trea.

Segern gick till formstarke Vabellino som för Eric Raffin kämpade ned länge ledande Ugo de Nieul sista biten. Sébastien Guarato-femåringen klockades till 1.13,1 över 2850 meter.

I loppet gjorde Timo Nurmos Chelsea Boko Frankrikedebut med Björn Goop i vagnen, men det slutade med en galopp i ett tidigt skede.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel