Travnet
Travnet+

Giant Diablo mamma igen - föl efter Maharajah

ANNONS
Breeders Course

Totalt har 83 föl fötts på Menhammar i år. Det sista såg dagens ljus i helgen, men det var å andra sidan inte vilket föl som helst – mamma heter Giant Diablo.

Det är Menhammar Stuteri som låter meddela att säsongens sista föl föddes i söndags, vilken kommer att ingå i stuteriets ”D-kull”. Det lilla hingstfölet har dock sylvass stam; pappa heter Maharajah och mamma är Giant Diablo.

Det nyfödda fölet är ett resultat av ett så kallat embryotransfer, liksom tidigare är det Mixed Doubles som fungerat som surrogatmamma. Det här bli Giant Diablos fjärde avkomma. Den första är D’One som travade in 8,8 miljoner kronor, därefter har också fötts A One A. (e. Maharajah) som i dag är tre år samt Be the One (e. Zola Boko) som är två år. (Foto: ALN).

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel