Travnet
Travnet+

Genrepet: Bold Eagle okörd i Prix de l'Atlantique

ANNONS
Breeders Course

Se upp, Solvalla – Bold Eagle är redo. Den franske kungen såg riktigt laddad ut när han till synes okörd tog hem Prix de l’Atlantique.

I sitt första besök på Enghien var Bold Eagle tillbaka på lördagen. Det här var hästens första start på två månader, sedan han genom seger i Prix de Paris fullbordade triple couronne.

[caption id="attachment_68592" align="alignright" width="175" caption="Bold Eagle redo för Elitloppet. Foto: ALN"][/caption]

Och det var en riktigt löpsugen Bold Eagle som visade upp sig i Prix de l’Atlantique. Den av Sébastien Guarato tränade franske nationalidolen har sällan tjänat 90 000 euro på ett enklare sätt.

”Örnen” visade att han besitter startsnabbhet också och höll utan problem upp spets från innerspåret. Franck Nivard kunde sätta sig till rätta bakom stjärnan och runda 1150 meter efter 1.13.

Över sista bortre långsidan såg Bold Eagle rejält laddad ut, och såg ut att vilja springa fortare än vad kusken tillät.

[caption id="attachment_68594" align="alignright" width="175" caption="Gick 12,2 - med allt kvar. Foto: ALN"][/caption]

In över det långa Enghien-upploppet lät Nivard sin häst lätta undan med några längder och Bold Eagle stack ifrån på riktigt spänstiga hovar och vann på 1.12,2a över 2150 meter med mycket krafter kvar.

Det är fem veckor kvar till Elitloppet och det är nästa uppgift som väntar för Bold Eagle. Dagens ”genrep” kunde knappast fallit bättre ut.

Bakom levererade stallkompisen Billie de Montfort (12,4), Elitlopps-häst i fjol, en riktigt pigg avslutning mellan hästar i denna sin andra start för året.

Ave Avis (12,5) inkom som trea efter en resa som tvåa i andraspår och en bra slutkläm. Galopp in på upploppet blev det för Up And Quick då attacken skulle sättas in.

Du kan se loppet här.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel