
Baron Gift hann fram till segern i Arvika. Foto: Martin Langels, ALN
Fullträff i Arvika för Baron Gift
I Arvikas Jubileumslopp blev det full pott för Baron Gift. Rickard Svanstedts reklam-häst fick sin välförtjänta seger sedan han spurtat ned ledande M.T. Insider på linjen.
Fredagskvällens blickar riktades mot Arvikas 800-metersoval med Arvikas Jubileumslopp som kvällens höjdpunkt. Förstapriset på 70 000 kronor lade Rickard Svanstedt beslag på med hjälp av Baron Gift. Efter att ha matchats i hård konkurrens under hela säsongen – kom nu fullpoängaren för sjuåringen.
Baron Gift starkast i spurten
Katapultsnabbe M.T. Insider slungade sig som väntat till ledningen för sin tränare Olle Alsén och såg till att hålla tempot högt, första kilometern klockades till lite över 1.11. Men det var i samma ögonblick som Svanstedt bytte fjärde utvändigt mot attack i tredjespår med Baron Gift. Det var rätt melodi skulle det visa sig, M.T. Insider kämpade väl men i de sista stegen skaffade sig Baron Gift segergreppet. Segern togs på 1.11,8a över 1700 meter.Missa inte
med unika tips
Baron GiftArvika Jubileumslopp
Senaste nytt
Toppstoet struken – efter turbulens på flyget
Idag kl 11:21Kolgjini: "Så hårt tänker jag inte fira midsommar"
Idag kl 07:11Redén om sin nya stjärna – "går framåt hela tiden"
Idag kl 07:00Magasinet: "Vi sitter på ett givet drag"
Igår kl 22:50Stark vecka för Djuse – närmar sig Jepson
Igår kl 10:57Nästa artikel