Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Fullt direkt när Elitloppsplatserna släpptes

Klockan 9.00 under måndagen släpptes biljetterna till restaurangplatserna under Elitloppet. Några få timmar senare var de slut.

I går, måndag klockan 9.00 släppte Solvalla bokningen av restaurangplatser till Elitloppshelgen. Och som vanlig blev det ett massivt tryck på telefonväxeln. Alla platser tog slut på bara några få timmar.

Framåt lunch kunde det konstaterats att 46 038 samtalsförsök registrerats. Närmare 30 000 av dessa gjordes redan under den första timmen.

I fjol registrerades dock nästan 74 000 samtal men årets nedgång förklaras av att servicen och telefonväxlarna fungerat avsevärt effektivare i år.

Nu är alla restaurangplatser slutsålda men för den som fortfarande är intresserad så återstår så kallade VIP- och företagspaket, vilka förmedlas direkt av Solvalla.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;