
Earl Simon kommer starta i Prix René Ballière närmast. Foto: Simon Hastegård, Bildbyrån
Franska storloppet nästa för Earl Simon
Efter äventyret i Sverige som slutade med en diskning i Elitloppets final tar Earl Simon nu sikte mot nya uppgifter i Frankrike. Prix René Ballière är nästa mål för Jarmo Niskanens topp.
Earl Simon tillhörde favoriternas skara i Elitloppet. Den svenskägde fransmannen vann sitt försök men fråntogs sedan bronspengen i finalen efter en trängning. Nu blickar tränaren Jarmo Niskanen framåt och har planen klar för nästa uppgift för sin krigare.
Kan möta Bold Eagle
Det är i en intervju med Equidia som Niskanen berättar att Earl Simon närmast kommer att starta i sommarklassikern Prix René Ballière som avgörs den 21 juni. I normala fall körs loppet på Vincennes men det är ännu inte avgjort vilken bana som arrangerar i år. Bold Eagle har vunnit Prix René Ballière de fyra senaste gångerna och är en annan häst som matchas mot loppet.#Trot #News Rencontré ce lundi à #Caen, Jarmo Niskanen a donné des nouvelles de son champion #EarlSimon, une semaine après sa sévère disqualification de la troisième place dans l'Elitloppet. pic.twitter.com/FyA2seXVEN
— Equidia (@equidia) June 8, 2020
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Proffstränaren doms till böter – irriterad på förbundet
Idag kl 08:17Hambletonian riskerar att flyttas från USA
Idag kl 07:42Inför V75: Gunnar vill tvåla dit norrmännen igen
Idag kl 07:35Förbundet förändrar– för att fylla loppen
Igår kl 13:47Djuses stjärna möter Idao de Tillard
Igår kl 07:56Nästa artikel