Bevakningen presenteras av
Första svenska Elithingstarna utsedda
Två makalösa karriärer men nu får också Raja Mirchi och Maharajah ett rejält erkännande i aveln.
Fem hingstar granskades av nämnden i förra veckan och resultatet blev de första svenskfödda Elithingstarna någonsin. Viking Kronos-avkommorna Raja Mirchi och Maharajah fick omdömet utomordentlig god förärvning och blev därmed historiska.
– Det är väldigt roligt att få utse två svenskfödda Elithingstar i Maharajah och Raja Mirchi. De blir historiska som de första svenskfödda hingstarna som har fått värdeomdöme Elit för utomordentlig förärvning. Båda hingstarna har samma far i Viking Kronos, som själv är Elithingst. Ytterligare en gemensam nämnare är att båda hingstarna fick mycket högt skattat avelsvärde vid respektive avelsvärdering och i dessa fall har hingstarna verkligen levererat i paritet med sin skattning, säger nämndens ordförande Håkan Persson till travsport.se.
Bland Maharajahs avkommor märks bland annat årets Derbyvinnare Who's Who och Makethemark medan Raja Mirchi kan stoltsera att vara pappa till bland annat niofaldige miljonären Cyber Lane.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











