Bevakningen presenteras av
Första i Frankrike för Marc Elias

Marc Elias - en vinnare i Frankrike. Foto: ALN
Marc Elias bröt ny mark när han under torsdagen tog karriärens första seger på fransk mark. Tillsammans med Bijou Bourbon H.M. slog han till på en gräsbana.
Flinke lärlingen Marc Elias fixade första fullträffen i Frankrike på torsdagen. Det på gräsbanan Berck-sur-Mer, belägen i nordligaste delarna av landet. Segervapnet var sjuåriga Bijou Bourbon H.M som här noterade första vinsten för året.
Efter att ha börjat med 25 meters tillägg arbetade Bijou Bourbon H.M. sig framåt i spåren och synade dödens en bit in på sista varvet. Därifrån avgjorde hon säkert i slutstriden till segern värd 8100 euro. Trea i loppet var Björn Goop-tränade Merles Simoni.
Första segern i Frankrike kom idag! 🙏🏽 Bijou som återigen tar mig till nästa steg 🤩🤩🙏🏽 pic.twitter.com/oXD257bX91
— Marc Elias (@MarcDanielElias) 15 augusti 2019
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












