Nyheter

Flyg-schabbel: Björn Goop missar Norrbottens Stora Pris

Publicerad: 12 juni

Tanken var att Björn Goop skulle dubblera i de två nordiska storloppen på lördag. Först skulle Björn köra elitloppssegraren Timoko i Kymi Grand Prix. Därefter skulle ett privatplan ta Björn från Finland till Boden för Norrbottens Stora Pris senare på kvällen. Efter flyg-schabbel där man inte är överens om vem som ska betala flygresan så blir det inget privatplan.

Därför står Björn över Bodens V75-tävlingar på lördag och det blir kuskändringar på alla uppsittningarna. I Norrbottens Stora Pris skulle Björn ha kört Occhione Jet och där kommer Stefan Söderkvist ersätta bakom den Stig H Johansson-tränade hästen.

Erik Adielsson och Johnny Takter skulle också dubblerat i storloppen men de väljer i stället att köra i Boden framför Kymi Grand Prix.

Nästa artikel nedanför
;