Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Fint startfält i Sista Chansen på Solvalla

Det blir ett trevligt startfält som vill ta ”sista chansen” att kvala in till Olympiatravet. Alvena Pele, Iceland och Orecchietti är några av de som möts på Solvalla.

Vinnaren av Gulddivisionen (The Onions Lopp) då V75 körs på Solvalla på lördag erhåller förutom förstaprisets 200 000 kronor också en biljett till Olympiatravet en vecka senare. Det blev ett ansenligt startfält som svänger upp bakom bilens vingar.

Bland annat söker Orecchietti snabb revansch för galoppen i comebacken, Alvena Pele och G.H. Nemo jagar nya segrar efter lyckade årsdebuter, Reven d’Amour gör första starten i år och Iceland lottades till ett perfekt andraspår. Så här ser startlistan ut:

1640 auto

1 Persos Seaman – Åke Svanstedt

2 Iceland – Stefan Melander

3 Timetosaygoodbye – Björn Goop

4 Oracle – Erik Adielsson

5 Alvena Pele – Per Lennartsson

6 G.H. Nemo – Jörgen Westholm

7 El Sueco – Johnny Takter

8 Excallibur – Henrik Svensson

9 Reven d’Amour – Fredrik B Larsson

10 Orecchietti – Örjan Kihlström

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;