Finskt i Orsi Mangelli - lätt för Jontte Boy
För tre år sedan vann Tuomas Korvenoja Orsi Mangelli med Brad de Veluwe. På lördagen slog han till i loppet igen. Jontte Boy var i en klass för sig.
Tuomas Korvenoja har ett nytt toppämne i stallet. Treårige Love You-sonen Jontte Boy har varit i det närmaste ostoppbar i år och på lördagen kom hästens nionde seger i tionde starten i år. Det när han med enkelhet hemförde klassiska italienska treåringsloppet Orsi Mangelli på banan i Turin.
Det hela blev en tämligen så odramatisk historia. Jontte Boy inledde som tredje häst men styrdes tidig fram mot täten och motståndet släppte välvilligt över ledningen till den 17 för 10-spelade finländaren. Med Jontte Boy väl i spets kunde tempot hållas moderat och när supertalangen stack ifrån ur sista sväng stod motståndet handfallet. Jontte Boy sprintade undan med några längder över upploppet i läcker stil och noterades för storseger på 1.13,9a över 2100 meter. Förstapriset uppgick till 92 000 euro. Andrapriset till Sansone Bar och tredje till Sceccio som gick starkt efter galopp.
I Orsi Mangelli Filly blev det seger för Holger Ehlert-tränade Swan Wise As (e. Varenne) som för Roberto Vecchione vann på 1.12,5a över 1600 meter. Ett förstapris på 27 600 euro var behållningen. Jerry Riordans Saphire Bi slutade tvåa medan stallets andra häst Sheava Vik diskades för galopp.