Bevakningen presenteras av
Fin Frankrikedebut för Elles W. Phedo
Thomas Claessons Elles W. Phedo gjorde en fin debut på fransk mark under måndagen. Stoet slutade fyra efter en stark avslutning.
Sjuåriga Bergsåkersstoet Elles W. Phedo stod för en riktigt fin debut på fransk mark då hon deltog i måndagens inledande lopp på Vincennes.
Eric Raffin körde Elles W. Phedo som var kvick från början och gick till ledningen från åttondespåret bakom bilen. Efter 600 meter, som avverkats efter 09,7, släppte hon ledningen och sedermera hamnade hon som fyra på innerspår.
Det sjuåriga stoet fick sent fritt över upploppet och levererade en riktigt fin finish mellan hästar som räckte till ett fjärdepris (värt 3240 euro) med till synes krafter i behåll.
Vann gjorde en starkt avslutande Source d’Argent och Matthieu Abrivard, som också tränar. Segertiden skrevs till 1.12,7a över 2100 meter och förstapriset var 27 000 euro.
Elles W. Phedo klockades till en tiondel långsammare tid. Även Björn Goops M.T. Evita var med i loppet och kördes av Franck Ouvrie. Hon hamnade långt bak i kön, avslutade fullt godkänt men kunde inte tillskansa sig någon framskjuten placering.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











