Travnet
Travnet+

Father Patrick lattjade på 10,6 - i kvallopp

ANNONS
Breeders Course

Father Patrick är kanske den stora drömhästen till Elitloppet – nästa år. På fredagen såg fyraåringen kanonfin ut när han vann ett kvallopp på Meadowlands.

Jimmy Takters treåringar totaldominerade i de nordamerikanska årgångsloppen i fjol. I konkurrens med Hambo-vinnaren Trixton och Stefan Melanders Nuncio bedömdes Father Patrick som den kanske allra bästa.

I år ska den numera fyraåriga hingsten kombinera tävlandet med avel och av fredagens kvallopp på Medowlands att döma, får den äldre eliten hålla ordentligt i hatten i loppen.

[caption id="attachment_41452" align="alignright" width="175" caption="Yannick Gingras körde. Foto: ALN"][/caption]

Father Patrick, körd av Yannick Gingras, hade mer eller mindre lekstuga i loppet. Man inledde i rygg på ledaren men i sista sväng vreds Cantab Hall-sonen ut i andraspår, tryckte lite på gasen - och bara försvann.

Nämnas kan att en stjärna som Market Share också fanns med i aktuellt kvallopp, men fick nöja sig med att bli tvåa på behörigt avstånd.

Father Patrick kom i mål på 1.10,6a över 1609 meter efter att ha avslutat sista quartern på nedåt 04,5(!). Hästen har inte startat sedan han segrade i Breeders Crown (där Nuncio var trea) i slutet av november.

Du kan se kvalloppet här.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel