Bevakningen presenteras av
Fabrice Souloy: "Jag tror han är ännu bättre i år"
Årsdebuten är avklarad. Trots att Commander Crowe diskades för orent trav är Fabrice Souloy mycket optimistisk inför säsongen. Och det blir satsning mot de nordiska storloppen i vår.
I lördags gjorde Commander Crowe comeback. I sin första start som tioåring inkom han som femma i mål men diskades för orent trav. Något som tränaren Fabrice Souloy inte tar särskilt hårt på.
– Hästen var bra; lugn och helt perfekt. Jag förstår inte varför de diskade honom men ibland har han en speciell aktion och det är inte alltid så lätt att förstå hur bedömningarna görs här i Frankrike, säger Souloy i en intervju med norska Trav og Galopp-Nytt.
Fjolårets resultat för den forne svenske derbyettan är väl dokumenterat. Commander Crowe gick fram som en furie och gjorde rent hus i de flesta av årets storlopp. 11,5 miljoner svenska kronor travades in. Med tanken på det känns det svårt att tro att ”Commandern” ska kunna vara lika bra i år – men Souloy tror att han kan vara ännu bättre.
– Jag tror kanske att han kan vara ännu bättre i år; i fjol var han ibland lite stressad men nu är han så avslappnad. Han har mycket tung träning bakom sig i vinter och jag tror han kommer vara väldigt bra även den här säsongen.
Efter att årsdebuten klarades av i lördags siktar man nu mot två lopp i Holland närmast för Commander Crowe. Det första troligen den 21 mars. Därefter är det matchning mot idel nordiska storlopp. Planen är Olympiatravet, Oslo Grand Prix – och Elitloppet. Tre lopp som samtliga resulterade i seger förra året.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












