Stallet hade fyra hästar till start under torsdagen och ingen slutade sämre än trea. Totalt sprang hästarna in över 300 000 kronor och stallet passerade inte bara miljonen – utan tog sig upp till 1,2 miljoner kronor inkört på 22 dagar.
– Det var en bra start även förra året, men inte riktigt så här. Det känns naturligtvis väldigt bra när alla hästar levererar samtidigt som största delen av stallet fortfarande vilar. Det känns verkligen som att vi har hittat rätt efter flytten och vi har en jämnhet i stallet, säger Christoffer Eriksson.
14 miljoner i fjol
Under fjolåret ökade stallet de insprungna pengarna rejält och landade på drygt 14 miljoner kronor.
– Som det ser ut i stallet talar mycket för att det blir ett nytt bra år. Det finns flera hästar som jag tror kan bli riktigt bra. Jag vågar inte sticka ut hakan och nämna några namn, men jag hoppas att det blir någon ny stjärna, säger Eriksson och skrattar.
Axevalla och Vincennes
Den här torsdagskvällen befann sig Eriksson själv på Axevalla där han körde två hästar. Det blev först en andraplats i V86-6 med sexårige A.V.'s King Street, (e. Readly Express) innan han följde upp med seger tillsammans med fyraåriga Green Peaks (e. Green Manalishi).
– Det är klart att man har ett väldigt bra självförtroende i sulkyn när hästarna går så här bra, konstaterar Eriksson.
När det gäller Green Peaks hoppas han att fyraåringen ska ta ett rejält kliv i år – och det här var hennes andra raka seger.
– Hon har allt en bra häst ska ha, men har varit svag mentalt. Hon kom till vårt stall med sämre insatser i bagaget. I dag fick hon rygg till 500 kvar och då klarade hon av att gå starkt till slut. Jag hoppas att det här ska bli en häst för lördagarna.
En kvarts miljon
Stallet hade även två hästar till start på Vincennes samma dag. Godfather (e. Bold Eagle) och Humanity Pellini (e. Up And Quick) deltog i Prix André Meunier.
Det blev en andraplats för Godfather med Alexandre Abrivard i sulkyn och en tredjeplats för Humanity Pellini med Mathieu Mottier. Åt segraren Janko Haufor gick det inte att göra något i loppet över 2 850 meter med voltstart.
Varken Godfather eller Humanity Pellini fick någon optimal start och båda fick avancera tidigt. Godfather tog över ledningen med Humanity Pellini i rygg.
– Båda hästarna gick väldigt bra och trots den där speeden mitt i loppet var de inte så långt ifrån vinnaren, medan det var en bit ner till fyran.
Erikssons duo sprang in närmare en kvarts miljon kronor till stallet. Båda stod i drygt åtta gånger på totalisatorn, medan segrande Janko Haufor gav 7,50.
Nästa franska start för stall Eriksson sker på tisdag när High Five D.K. startar i Prix de Châteauroux – ett lopp över 2 850 meter med en samlad prissumma på 46 000 euro.

