Ubertino Grif vid en tidigare seger på Bergsåker. Foto: Christer Norin, ALN

Ubertino Grif vid en tidigare seger på Bergsåker. Foto: Christer Norin, ALN

Dear Friend fick en plats i Finlandia-Ajo efter stoets seger i Seinäjoki-Race i helgen som gick. Nu är tre hästar klara för Finlands största internationella möte.

Det är den 9 maj som Finlandia-Ajo körs på Vermo. Förutom ett förstapris värt cirka en miljon kronor väntar också en biljett till Elitloppet i potten. Johan Untersteiners Dear Friend segrade i lördags i Seinäjoki-Race och fick därmed också en plats i Finlandia-Ajo.

Tre hästar klara för Finlandia-Ajo

Tre hästar är för närvarande klara för loppet. Sedan tidigare Le Gros Bill och under tisdagen blev även Ubertino Grif bekräftad som loppets tredje namn. Den i Italien födda hästen tränas i Finland av Nina Pettersson-Perklén och slutade senast tvåa bakom just Dear Friend i Seinäjoki-Race.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;