Travnet
Travnet+

En resa tillbaka i tiden

ANNONS
Breeders Course

STRÄNGNÄS: Visst blev det en magisk afton igår kväll på Solvalla. Vid parkeringen på stallbacken fick jag känslan av att det blir mycket folk på platserna. Det var som i fornstora dar. Kul för Solvalla. Roligt för både publik och aktiva.

När beslutet att förändra Jubileumspokalen till ett 5-åringslopp togs av Solvallas dåvarande ledning (Stefan Lundborg och Mattias Stenby) så kändes förändringen klockren. När Solvalla även lade till ett ”Legend-lopp” med äldre gentlemens och en dam så lyfte arrangemanget ytterligare. Från att sista åren legat på dryga 7.000 personer i publiken så lyftes publiksiffran till över 10.000 personer, snyggt jobbat av alla inblandade.

Frankrikes nestor Jean-Pierre Dubois körde ett magnifikt lopp med Jeppas Hugo som dessutom är son till Dubois-familjens gigant Coktail Jet. Att se detta lopp på plats var för undertecknad alldeles briljant. Självklart ser jag även ett legend-lopp även 2014.

Sporten igår var exceptionellt bra. Gamla ”Cetes” vanns på nytt svenskt rekord av On Track Piraten. Vill också ge en stor eloge till tvåan den oerhört starke Juggle Face som verkar ha hittat sitt rätta jag igen.

Björn Goop såg stolt ut när han vunnit med Save The Quick i EM för ston. Tror nog att segern där värmde Björn mycket. Och vad fin hon var igår Save The Quick, hon hängde ingen högertöm som hon gjort tidigare i år.

Tvåa bakom Save The Quick blev Dileva Käll. Hon har inte rosat markanden tidigare i år där 7 starter gett dryga 27.000kr. Numera i ny regi hos Daniel Redén visade Dileva en form som hon inte haft på länge. Andraplatsen var värd 375.000kr. Ibland kan det vända snabbt.

Jag är svag för ston som har Andover Hall som farfar. Rosemary Gar (Donato Hanover) är minst sagt en flygmaskin. Stig H Johanssons treårsmärr har en enorm speed i kroppen, häftigt.

Kvällens tapperhetsmedalj får Hans-Owe Sundbergs Recation. Öppnade första varvet på 1.08,7 i ledningen och ändå håller till vinst. Makalöst.

Panne de Moteur vann Jubileumspokalen och en miljon kronor. Vilken acceleration han har från start. Segern blev till slut säker tillsammans med Örjan Kihlström. Stort beröm till Occhione Jet som i årets andra start slutade tvåa bakom Panne de Moteur. Håller tummarna att Occhione Jet kan forstätta och starta mer kontinuerligt. Då går inte många hästar i världen säker för honom.

Som sagt, mycket folk på plats igår på Solvalla och det kändes nästan som att åka tillbaka i tiden dryga 20-30 år. Det var fantastiskt.

Lika roligt är det inte att höra preliminära siffror gällande betäckningarna under 2013. Det ryktas om ett tapp på nästan 25% och ungefärligen 2.000 ston betäckta under aktuell säsong.

Frågan kvarstår sedan tidigare vem eller vilka skall vara uppfödare och hästägare till eventuella travhästar i Sverige?

Ha det gott!

Björn

[email protected]

 

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel