Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Elitloppsaktuelle Aubrion du Gers mot comeback

Franske superstjärnan Aubrion du Gers är en av årets drömhästar inför Elitloppet. Nu aviserar Jean-Michel Bazires kanon en snar årsdebut.

Med tre månader kvar till Elitloppet är ännu bara Readly Express klar för loppet, men en häst som Solvalla hemskt gärna vill se bland de sexton är franske segermaskinen Aubrion du Gers. Tränaren Jean-Michel Bazire är positiv till att hästen ska komma till några av de nordiska storloppen i sommar och har tidigare menat att Elitloppet är ett stort mål.

Nu aviserar Aubrion du Gers också sin comeback. På hästens Facebook-sida skriver man att årsdebuten är tänkt att göras i ett lopp med samlad prissumma på 29 000 euro på banan i Caen den 15 mars. Nioårige Aubrion du Gers gjorde sin senaste start i slutet av oktober och avslutade därmed säsongen med elva raka segrar. Totalt har valacken hittills i sin karriär tjänat cirka 22 miljoner kronor.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;