Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Efter två månaders timeout - nu är Peter Ingves tillbaka

Efter två månaders timeout - nu är Peter Ingves tillbaka

Peter Ingves är tillbaka i sulkyn i veckan. Foto: Mikael Rosenquist, ALN

Sedan i början av februari har Peter Ingves inte setts i tävlingssulkyn. Men efter en två månader lång timeout är den populäre kusen tillbaka – med start på Halmstadtravet under tisdagen.

Den 13 februari var senast som Peter Ingves körde lopp. Kusken, som förra året körde in 8,3 miljoner kronor, tog en timeout för att ladda batterierna i Finland. På dagen två månader är han tillbaka. Han kör två hästar i Halmstad under tisdagen och är uppsatt på ytterligare fyra senare i veckan; Ingves kör på Åby under onsdagen samt Jägersro torsdag.

Kommer börja försiktigt

- Jag mår bättre för varje dag som går och har gjort fina framsteg de senaste veckorna. Jag kommer börja försiktigt och känna mig för, men det ska bli skönt att komma igång och att vara tillbaka. Man får ta det man får och det är som att börja om på nytt, berättar Peter Ingves för Trav365.

Läs även: Peter Ingves tar timeout

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;