Efter succén: Atupem tar plats i Olympiatravet
Efter succén i Seinäjoki-Race i helgen – nu väntar Olympiatravet för Atupem. Kretsen kring den nya finska stjärnan tackar ja till en Åby-resa.
Antero Tupamäki-tränade Atupem har fått en knallstart på säsongen och visade i lördags att han gör sig gällande även mot eliten, när han besegrade Pastore Bob i Seinäjoki-Race. Det var hästens femte seger på lika många starter i år. Nu väntar det stora elddopet för sexåringen.
Atupem har tilldeltas ett wild card till Olympiatravet – och kretsen kring hästen har valt att tacka ja. Det skriver Ravinetti. Genom sin seger i Seinäjoki fick Atupem också en direkt biljett till Finlandia-Ajo som körs den 4 maj, en vecka efter Olympiatravet. Om Atupem kommer att starta i båda loppen är dock osäkert.
Därmed är sju av tio hästar klara för Olympiatravet. De tre återstående platserna kommer att fyllas i veckan, minst en av platserna står söndagens vinnare av Rommeheatet till förfogande. Startlistan blir definitiv nästa måndag.
Klara för Olympiatravet är:
Atupem (wild card) Bahia Quesnot (wild card) Cokstile (wild card) Cyber Lane (wild card) Day or Night In (invkalad) Milligan’s School (inkvalad) Propulsion (wild card/inkvalad)