Bevakningen presenteras av
Efter olyckan: Palone hemma igen
Att det är hårt virke i travkuskar är ingen nyhet. De kuskar som skadades i måndagens olycka på The Meadows är nu hemma igen.
En omfattande olycka inträffade i ett lopp på den amerikanska banan The Meadows under måndagen men som det nu verkar har samtliga inblandade klarat sig väl ur händelsen.
Dave Palone, Nordamerikas mest vinnande kusk genom tiderna, var den som drabbades värst. Men under tisdagen fick han komma hem från sjukhuset i Pittsburgh.
– Vi får vara lyckliga för att han inte skadade sig allvarligare. Han är hemma från sjukhuset nu och vilar ut. Dave är lite öm just nu och vi tar det en dag i sänder, men han kommer vara tillbaka snart, säger hustrun Bethann Palone till ustrotting.com.
Mike Wilder, som körde den häst som föll i ledningen, repade sig ännu snabbare. Redan under tisdagen var han tillbaka på just The Meadows – och körde 14 av kvällens 16 lopp.
Övriga inblandade kuskar och hästar har klarat sig väl.
Läs även: Dramatisk olycka i USA
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











