Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Efter fransk succé - Moving On vill till Elitloppet

Svenska stoet Moving On gör stor succé för Fabrice Souloy. Efter segern i Prix Jean Cabrol i helgen spekuleras det i om hon kan vara en häst för Elitloppet.

Det sexåriga Quite Easy US-stoet Moving On ägs av tränarparet Claes Svensson och Marie Nilsson och förra vintern sände man hästen till Frankrike och Fabrice Souloy för att testa henne i fransk konkurrens.

[caption id="attachment_39941" align="alignright" width="175" caption="Moving On har vunnit åtta lopp i Frankrike sedan 2014. Foto: ALN"][/caption]

Det visade sig bli en total succé. Moving On har sedan dessa plussat på sitt konto med mer än tre miljoner kronor och har varit en av vinterns mest framgångsrika hästar på Vincennes. Efter att tidigare i år vunnit Prix Helen Johansson under Prix d’Amérique-söndagen slog hon till på samma bana i lördags igen.

Med Franck Nivard vid tömmarna spurtade hon hem Prix Jean Cabrol med ett förstapris på 32 400 euro. Segertiden blev 1.13,1 över 2700 meter. I en intervju med Kanal 75 tidigare i förra veckan berättade tränaren Fabrice Souloy att han ansåg att Moving On kunde vara en häst för Elitloppet.

– Det är tänkt att hon ska gå ut i ett stort lopp på Enghien alternativt Olympiatravet, innan vi siktar vidare mot Skandinavien och Solvalla. Hon har varit grym i vinter och jag har höga förhoppningar på henne och tycker att hon har vad som krävs för att vara med i Elitloppet. Hon har varit grym i vinter och jag har höga förhoppningar på den här svenskfödda hästen, säger Souloy.

En annan svenskfödd travare vann lördagens högst doterade lopp på Vincennes, nämligen Beckman som återvände till segertribunen. Den likaledes av Fabrice Souloy tränade hästen kunde hinna fram kort före mål för Franck Nivard till en överraskande seger (39 gånger pengarna) i Prix du Bois de Vincennes.

Segern var värd 51 750 euro och togs på tiden 1.14,0 över 2700 meter före Talicia Bella och Akim du Cap Vert. Favoriten Aladin d’Ecajeul slutade fyra medan Chelsea Boko galopperade bort sina chanser tidigt. Ett olyckstillbud skedde i loppet i sista sväng där kusken Damien Bonne föll ur sulkyn bakom Uprince, men det hela ska ha slutat väl för alla inblandade (du kan se händelsen här).

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;