
Sauveur vid segern i Harper Hanovers lopp 2017. Foto: Leif Norberg, ALN
Efter 2,5 år: Sauveur gör comeback
Efter skada och arbete som avelshingst har det dröjt två och ett halvt år sedan Sauveur tävlade senast. Men till helgen är den femfaldige miljonären tillbaka – i ett kvallopp.
Efter en framgångsrik karriär, först hos Åke Lindblom och senare i regi Björn Goop, har Sauveur inte setts på tävlingsbanan sedan sommaren 2017. Då satte skador stopp och den i dag tioårige hingsten har under förra året fungerat inom aveln. Men tävlings-karriären är inte över för Sauveur.
Kvallopp i Örebro
Sedan i höstas har Sauveur funnits i träning hos Örebros Mercedes Balogh och det är också för henne som det på söndag har blivit dags för comeback. Sauveur är anmäld till kvalloppet på den nya hemmabanan och det blir hästens första framträdande på tävlingsbanan på två och ett halvt år.Sauveur har 18 segrar på 38 starter och nästan 5 miljoner kronor intjänat. På meritlistan finns bland annat seger i Harper Hanovers lopp, Ulf Thoresen Grand International och ett silver i Olympiatravet.
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Magasinet: "Wäjersten-mästerskapet – Anton spikar!"
Idag kl 14:30Melander: ”Vi är här för att stanna”
Idag kl 10:01Svenskarna fortsatt köpsugna i Lexington
Igår kl 03:20Travnet värvar Patrick Sjöö från Ronden
kl 15.48, 01 oktober 2025Svanstedt med jätteköp i Lexington
kl 01.18, 01 oktober 2025Nästa artikel