Bevakningen presenteras av
Dubbla starter för Tekno Odin i helgen
Efter uppvisningen i Elitkampen under elitloppssöndagen av Tekno Odin står nya uppgifter på tur för den norska kallblodsfantomen. I helgen väntar nämligen dubbla starter för Tekno Odin i Tröndelagspokalen/Bork Rigels Äreslopp.
Första avdelningen körs på lilla Orkdalbanan på fredag. Tekno Odin startar då från bricka 4 i ett voltstartslopp över 2100 meter. Och på söndag är startspåren omkastade då den andra avdelningen körs i Leangen. Då har Tekno Odin bricka 9 över 1640 meter autostart.
Tränaren Öystein Tjomsland kör som vanligt femåringen som så här långt vunnit 25 segrar på 32 starter.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












