Travnet
Travnet+
(151264) Speedy Face mål (1)JT

Speedy Face skiftar tränar till Wim Paal. Foto: Jörgen Tufvesson, ALN

Dubbelmiljonären lämnar Kolgjini - såld till Italien

ANNONS
Breeders Course

Dubbelmiljonären Speedy Face lämnar Adrian Kolgjinis träning och tas över av Wilhelm Paal. Det sedan hästen blivit såld till italienska ägare.

Sjuårige Speedy Face (e. Joke Face) var tänkt att starta på Jägersro i kväll, onsdag men är struken ur loppet. Det med anledning att den dubble miljonären nyligen blivit såld till italienska ägare. Det kan Corriere dello Sport berätta.

Tar sikte mot Lotterian

Speedy Face, som senast var trea i Algott Scotts Minne, kommer gå i träning hos Wilhelm Paal och ska starta nästa gång i Gävle den 1 april. Målsättningen är att vara med i Gran Premio della Lotteria senare i höst, skriver den italienska tidningen. Speedy Face har bland annat vunnit Lyon Grand Prix 2019 och var som fyraåring fyra i Svenskt Travderby.
Missa inte
Travnet+
med unika tips
Speedy Face
Nästa artikel