Bevakningen presenteras av
Dubbel svensk succé i Frankrike

Short in Cash efter segern på Vincennes. Foto: Gerard Forni, Scoop Dyga
Short in Cash stod i sin egen klass på Vincennes för Björn Goop. En kort stund tidigare lotsade Anna Erixon in Ladyofthelake till seger i Pontchâteau. En fin svensk fredag i Frankrike.
Short in Cash gjorde sin andra start på Vincennes och efter det starka andrapriset i debuten, gjordes svensken till stor favorit i femåringsloppet Prix d’Evrecy. Fullständigt korrekt av spelarna skulle det visa sig – Björn Goop-travaren stod i sin egen klass.
Short in Cash styrdes direkt fram via tredjespår med sin tränare i sulkyn och kunde efter 1300 meter avverkade ta sig ned till ledningen. Från den positionen var 13 för 10-spelade Short in Cash sedan aldrig i någon förlustfara. Ledaren höll kontrollerat ifrån sig motståndet för att på 1.13,4/2850 bärga förstapriset om 19 350 euro.
Succé för Ladyofthelake
Nästan samtidigt slog Lise-Lotte Nyström-tränade Ladyofthelake till på banan i Pontchâteau, i västra Frankrike. Det nioåriga stoet gjorde sin första start på fransk mark, men skötte uppgift med bravur med Anna Erixon i sadeln. Ladyofthelake avancerade fram i tredjespår när fältet travade in i sista svängen och kunde enkelt fånga in ledaren över upploppet. 11 700 euro blev belöningen efter seger på 1.14,8/2825 meter.Här ser du Short in Cashs seger. Här ser du Ladyofthelakes seger.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












