På fredag kör Gävletravet kvällstävlingar och banan kommer få besök av en mycket intressant årsdebutant. Mattias Djuse har anmält stallets stjärna Staro Mack Crowe till start och det blir den fyrfaldiga miljonärens första start för året.
Hingsten inledde karriären hos Jerry Riordan för att sedan flyttas till Katja Melkko där han bland annat slutade två i Sprintermästaren och trea i UET Grand Prix. Karriärens största seger togs på Solvalla i Prix Readly Express med Rikard N Skoglund i sulkyn i regi Katja Melkko.
I augusti ifjol valde ägargruppen att flytta hästen på nytt och valet föll på Mattias Djuse. Det blev sju starter under debutåret hos stall Djuse och det slutade med två segrar. Nu efter en vinterträning är det dags för hingsten att göra årsdebut i ett vanligt lopp på Gävletravet. Distansen som gäller är 2140 meter och det är en spårtrappa med 40.000 kronor i förstapris. Bland motståndarna finns bland annat Daniel Wäjerstens Rome Pays Off och Daniel Redéns Jaguar Dream.
Anmälningslistan till loppet kan ses nedan och startlistan blir definitiv senare i eftermiddag.


