Bevakningen presenteras av
Dileva Käll mot Vincennesdebut
Det ser ut att bli ett nytt spännande svenskmöte på Vincennes under måndagen. Både Dileva Käll och Nahar är preliminäranmälda.
Robert Berghs Nahar har visat toppform i två raka starter på Parisbanan. Något som gett resultatet en seger och en andraplats (det bakom Strong Boy D.E.). På måndag vankas ett nytt troligt framträdande för Nahar.
Bland det preliminäranmälda motståndet i loppet finns även Glen Norman-tränade Dileva Käll som i så fall kommer göra sin första start på Vincennes. Hon kommer närmast från ett galoppmisslyckande i Sto-SM.
Loppet i fråga är Prix du Languedoc som körs över 2700 meter och bjuder på 45 000 euro till vinnaren. Startlistan blir definitiv i helgen.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











