Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Svingades rejält i Östersund - avstängd fem veckor

En udda incident inträffade igår på Östersundstravet som förorsakade böter och fem veckors körförbud.

I lopp två uppstod en trång situation tidigt när Billy Svedlund och Whats A Wap blev nedtryckta på innerspår av Alexander Fagerlund och Oscietra.

- Jag hade två val i första sväng. Antingen bli nedtryckt eller ligga i backen. Inget av valen var något jag ville välja men jag var så illa tvungen trots att jag skrek i 300 meter. Jag använde spöet för att picka honom på axeln för att fråga vad han höll på med, säger Billy Svedlund i en intervju till Travronden.

Måldomarna uppmärksammade detta och gav Svedlund 5000 kronor i böter samt avstängning i drygt en månad. Även Alexander Fagerlund straffades för snäv körning. Där blev straffet tre veckors avstängning och 1200 kronor i böter.

I samma intervju till Travronden säger Billy Svedlund att han tänker överklaga

- Jag tycker att jag har blivit felaktigt bedömd. Jag gjorde fel, det brast för mig och jag gick över gränsen. Något som aldrig har hänt tidigare, och att det ska dömas som en bestraffning köper jag men inte tio gånger hårdare än ett liknande fall i vintras.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;