Travnet
Travnet+

Det är reglerna som gäller vid materialfel

Hur lång tid får det ta att rätta till ett materialfel som uppstått kort före start? Frågan blev åter aktuell efter tisdagens Hugo Åbergs Memorial.

När det återstod mindre än tre minuter till start i tisdagskvällens storlopp Hugo Åbergs Memorial, blev Maven och kusken Yannick Gingras tvingade att lämna banan för att åtgärda ett materialfel.

Det orsakade att starten i miljonloppet kom iväg flera minuter efter utsatt tid, vilket också påverkade flera av de deltagande hästarna. Bland annat felade favoriten Royal Fighter direkt i starten, synbart stressad av den oplanerade fördröjningen.

[caption id="attachment_44525" align="alignright" width="175" caption="Staffan Falk. Foto: ALN"][/caption]

Med anledning av det har frågan huruvida hur lång tid ett materialfel får fördröja starten, uppmärksammats. Svensk Travsport reder på sin hemsida ut vilka regler som gäller kring dylika händelser.

– Det är ekipagekontrollanten som bestämmer om en häst får lämna banan för att rätta till trasig utrustning, och en funktionär följer också med hästen hela tiden för att kontrollera vad som sker med utrustningen, säger blivande domarbasen Staffan Falk och han fortsätter att förklara:

– Enligt tävlingsreglementet har man cirka 5 minuter på sig att åtgärda felet. Om det bedöms ta längre tid än så har måldomarnämnden rätt att stryka hästen. Det blir en bedömning från fall till fall.

Du kan läsa hela Svensk Travsports artikel här.

Nästa artikel