Bevakningen presenteras av
Derbyvinnaren skadad – tvingas till paus

Foto: ALN
Efter en imponerande seger i helgen på Skive kommer dystra besked. Joakim Lövgrens danska derbyvinnare är skadad – och sätts nu på paus.
Efter segern i Skive i helgen visar det sig att Lövgrens stjärna Kreadlys Lew är skadad.
Hästen var halt efter målgång och har därefter undersökts av veterinär – och nu står det klart att hästen tvingas till vila. Hästen var aktuell för Copenhagen Cup men nu får man tänka om rapporterar travet.dk
– Det stämmer att Copenhagen Cup är uteslutet. Kreadlys Lew var halt efter målgång i söndags och undersöktes av veterinär, säger Joakim Lövgren.
Beskedet innebär att fjolårets danska derbyvinnare får ett tävlingsuppehåll på obestämd tid.
För Kreadlys Lew, som varit ett hett namn inför säsongen, är det ett tungt bakslag – och nu ligger allt fokus på att få hästen tillbaka i fullt slag.
Skriven av
Tobias Liljendahl är medarbetare och spelexpert på Travnet. Efternamnet känns så klart igen hos sonen till Reijo Liljendahl, som är uppväxt inom högsta eliten i travet. Han kommer bevaka nyheter, analysera loppen och ge initierad spelinformation.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.










