Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Defilering i bakvarv på Solvalla

Defilering i bakvarv på Solvalla

Genrefoto: Christer Norin, ALN

Efter önskemål från tränare och kuskar testar Solvalla en nyhet redan från den här veckan. Alla defileringar på nationalarenan kommer numera att ske i bakvarv.

Defileringar före loppen har genom alla år sett ut på samma sätt på svenska travbanor. Men från och med den här onsdagens tävlingar testar Solvalla ett nytt grepp. Defileringarna kommer i stället att ske i bakvarv. Hästarna ska samlas liksom tidigare i defileringsvolten, men kör nu ut på banan cirka 600 meter från mål och sedan förbi publikplats före man vänder upp för provstart. Upplägget ska testas på prov, men kan senare bli permanent.

  • Det är framför allt på önskemål från tränarföreningen och kuskarna som denna nyordning ska testas. Kuskarna kan ibland uppfatta att hästarna, framför allt de yngre, kan hetsa upp sig när de kommer direkt ut på upploppet, säger Solvallas sportchef Anders Malmrot på banans hemsida.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;