
Foto: ALN
DD-tips: Tokdraget spelas till skyhögt odds

Publicerad kl 10.45, 14 april 2025
av Tobias Liljendahl
På kvällens dubbel varnar jag för ett tokdrag som är helt borttappat av de tidiga spelarna. Långt upplopp ser jag som en klar fördel och oddsen är skyhöga. Måste bara testas!
DD-1
Jag tror klart mest på favoriten 2 Pac Man som jag håller som bästa hästen i loppet. Nu ska man rycka av skorna och med ett lopp i kroppen är formen påväg uppåt. Given förstahäst och kan spelas med högre insats än övriga mot speldraget i DD-2. Då jag inte vill riskera att kliva av i den första avdelningen om mitt superdrag slår till i andra så plockar jag med ett par hästar bakom favoriten som jag tycker sticker ut. Spetsbuden 1 Xanthis J.R. och 6 MarTimo Sjöhammar är hetast bakom favoriten men jag betalar även för två hästar på tillägg. Oddsen blir riktigt treliga vid träff och jag viktar mest med favoriten.
DD-2
Här kommer mitt superdrag för kvällen då jag tror en hel del på 11 Vanity Flair. Han är helt golvad av de tidiga spelarna men nu åker biken på och bakspår underlättar för felfri avgång. Han är bra nog att slå till om han sköter sig och han är härdad i tuffa gäng från tidigare regi. Fullföljde bra i årsdebuten näst senast och felade kort efter start senast så det loppet är bara att glömma. Jag läser högt tempo på loppet och det gynnar min kioskvältare ännu mer. Jag prövar ett långskott med högt värde. Håll i, Christoffer!
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 1, 2, 6, 9, 11 | |
2 | 11 Vanity Flair |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 1, 2, 6, 9, 11 | |
2 | 11 Vanity Flair |