Travnet
Travnet+
Travtips
Stefan Johansson

ALN.se

DD
Boden/Solvalla
2025-10-22

DD-tips: Spets och slut på draget!

Då var onsdagen här och vi börjar närma oss allt mer världspremiären av V85. Men som vanligt idag så är det dagens dubbel på menyn och jag har ett fint drag i första som jag singelstreckar.

DD-1

Jag vet att hästen står hårt inne i loppet, men visst ser det väl ändå ut som att 4 Flory Lane är tillräckligt bra för att leda detta runt om från spets. Kort distans är en fördel och hästen är pilsnabb ut. Jag tror att Stefan får segerdefilera och spikar!

DD-2

Men en fin spetsspik i första tar vi ett gäng i andra. För den som vill ha en rak DD så skulle jag gå på 9 Ike Zet som var helt formidabel senast och Redén strössla med lovord. Given tipsetta.

Tar dock med 11 Flying Finn som verkligen var fin senast och visar fortsatt hög kapacitet. 1 Night Hawk är bra för loppet men innerspåret kan bli en fälla. Vill dock ha med.

Vill man få upp oddsena lite så tar man även med 10 Basic Structure som äntligen vann senast och kanske har fått lite mersmak på att besöka vinnarcirkeln.

DD
Onsdag, 2025-10-22
Spelstopp: Kl. 21:40
AvdHästarReserver
14 Flory Lane
21, 9, 10, 11
4 rader
ANDELAR – ta rygg på Travnets lagkaptener
Travnet+
Passa på: 1kr/1mån - unika tips till V85 & V86
Nästa artikel