Bevakningen presenteras av
DD-tips: Spets och slut för båda vinnarna

Foto: ALN
Två fina lopp i Breeders Crown utgör dagens dubbel och jag tror mig ha funnit lösningen i och med spets och slut i båda dessa lopp. Den ena är storfavorit men den andra är långt ifrån favorit varav det blir ett bra odds.
DD 1
5 Walmann har lopp i kroppen och högst vinstchans i loppet då man visade högst kapacitet förra året med ett andrapris i kriteriet. Jag har dock en annan idé som jag går rakt ut på. Det är 3 Preacherman, som även han har ett lopp i kroppen och är väldigt startsnabb. Det låter som att man vill köra i spets och det gör att jag går på honom rakt ut på DDn.
DD 2
5 S.G. Empress ser ut att ha en straffspark modell större här och jag kommer inte krångla till det på min DD-kupong. Hästen är startsnabb och kommer bli framvinkad till spets här. Därifrån är segerchansen otroligt hög och jag väljer att singelstrecka på min DD. Vill man mot förmodan gardera så rekommenderar jag ett streck för stallkamraten 9 Great Pride.
DD Systemförslag
| Avd | Hästar | Reserver |
|---|---|---|
| 1 | 3 Preacherman | - |
| 2 | 5 S.G. Empress | - |
Skriven av
Anton Gehlin är uppväxt i Sala och har sedan liten varit intresserad av trav. Han fick upp ögonen för sporten och spelet när han hängde med sin mamma i spelombudet. Efter att ha harvat på med travtips på Youtube till och blev Anton värvad till Travnet där han nu både spelar andelar och skriver travtips.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av








