Travnet
Travnet+
ANNONS
Travtips
Björn Goop

Foto: Lars Jakobsson / TR Bild.

V75
2025-04-19

DD-Tips: Klassikern 2x2 är gångbar

Oliver Bergman travnet

Publicerad kl 18.19, 18 april 2025

av Oliver Bergman

Dagens Dubbel denna lördag hämtar vi från Klosterskogen och det finn ingen mening att mesa när avslutningen är vidöppen!

Dagens Dubbel - 1

2 Four Guys Dream kommer till start i toppform efter en stark spetsseger senast. Håkan K Persson låter riktigt nöjd inför dagens uppgift och allt tyder på att hästen är redo för en ny stark insats. Han är startsnabb, har ett idealiskt utgångsläge och har dessutom visat tidigare att han trivs på Klosterskogen. Allt talar för att han sitter i ledningen tidigt – och därifrån blir han inte lätt att besegra. Men även om han är rätt favorit, finns det alltid en gräns för hur stor han kan vara innan det blir läge att gardera.

Bakom lurar flera med skrällchans. 8 Betting Pacer gjorde en rejäl prestation på Solvalla senast och verkar ha fått hårdhet efter sin sejour i Frankrike. Läget är inte optimalt, men med formen på topp och Björn Goop i sulkyn måste hon tas på allvar. Även 3 Beartime är värd ett omnämnande. Han fick aldrig chansen senast mot favoriten, men vi vet att han kan avsluta sylvasst med rätt lopp. Med tanke på hur lite han är spelad finns här värde vid gardering.

Rank: 2–8–3–6–1–4–7–9–10–5

Dagens Dubbel - 2

Omgången avslutas med ett öppet och spelvänligt stolopp där många gör upp om segern. Just nu är det 13 Secondstartotheright som fått störst förtroende hos spelarna, och det är förståeligt sett till hennes fina insats senast. Hon vann med mersmak och står sig kapacitetsmässigt väl i det här gänget. Men att runda så här många konkurrenter från bakspår är alltid vanskligt, och det finns ett visst strulmoment som gör henne sårbar trots formen.

Bakom är 9 Nore’n riktigt spännande. Hon avslutade fjolåret med fyra raka segrar och det här är en häst som stallet håller väldigt högt. Nu är det årsdebut, vilket gör formstatusen lite osäker, men hon står bra inne i loppet och har visat att hon fungerar direkt. Ett givet bud för den som garderar. Intressant är också 4 New First Lady, som får Mats E Djuse i vagnen för första gången. Hon är startsnabb, har vunnit alla sina lopp från ledningen och idag åker dessutom rycktussarna på för första gången. Skulle hon nå spets kan hon leda väldigt länge.

Rank: 13–10–9–4–2–5–12–14–3–7–15–1–6–11–8

Lycka till

Oliver Bergman // @MVberra

DD
Spelstopp: Kl. 18:20
AvdHästarReserver
12-8
24-9
4 rader
Dagens DubbelDD
ANNONS
Nästa artikel