
Foto: ALN
DD-tips: Intressant idé avslutar kvällen
Dagens dubbel ser spännande ut ikväll då jag väljer att ta ställning i den andra avdelningen. Min idé blir inte favorit vilket gör spelformen extra intressant.
DD-1
Favoriten 8 Balotelli Face i den första avdelningen ser ut att möta ett lämpligt gäng och är befogad favorit. Jag är dock lite rädd att Hanna kör för sent och då i nedförsbacken över upploppet på Jägersro kan det bli långt fram till täthästarna även om hästen spurtar rappt. Startar med högst vinstchans och är given på dubbeln, men jag vill även vikta insatserna lite med två speldrag. 4 Celebrity Broline är det rätt låga rapporter på men jag gillar hästen och skulle han hamna vettigt till är han given i striden. 6 King Of The Hill är min spetsfavorit och som ospelad med Kolgjinis fina stallform streckar jag även honom. Kan ramla undan om favoriten kommer bort.
DD-2
Draget på dubbeln ikväll är 10 Dear Wise As som jag tycker ser bättre ut än någonsin. Bakspår är ingen fördel men han gynnas om det blir överpace och då han ser helt grym ut för dagen är det ett givet speldrag för min del. Tål att gå ett rejält slutvarv i spåren och då det finns frågetecken på formen för favoriten 5 Bollinger N.O. känns det bra att gå på ett formtoppat motbud. Prisvärd DD-spik!
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 8 Balotelli Face | |
2 | 10 Dear Wise As |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 4, 6 | |
2 | 10 Dear Wise As |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 8 Balotelli Face | |
2 | 10 Dear Wise As |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 4, 6 | |
2 | 10 Dear Wise As |