Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
DD

DD-tips: Inget snack – stjärnämnet bara vinner det här

Foto: ALN.se

Foto: ALN.se

Torsdag kväll står i centrum och trav från härliga Örebro är på schemat. Det är en öppen inledning på dubbeln idag, men desto lättare i andra. Hela analysen nedan.

DD-1

Jag tror att 15 Västerbo ImtheMan får svårt att plocka in allt tillägg såhär direkt i comebacken och jag schasar bort. Tar istället fyra andra hästar.

1 Georg S.H. har utvecklats mycket på slutet och ska gå barfota runt om igen.

7 Eagle Käbb har lätt till galopp men det finns fina fartresurser när hästen sköter sig.

11 Fira Vendil har mött tuffare djur på sistone och är förvånansvärt lite spelad.

12 O.M. Keep on Running är också härdad i lite tuffare gäng och ska normalt sett duga.

DD-2

Här tror jag det är spel mot ett mål för 5 Digital Brodde. Är en av de mest betrodda till att vinna Kriteriet och detta syskon till Dancer Brodde och Daim Brodda har inte gjort mycket fel hittills.

Möter fortsätt hästar som man bör slå och det här friläget tror jag Persson sätter. Spik!

DD

DD Systemförslag

andelar
kr
4 rader
AvdHästarReserver
11, 7, 11, 12-
25 Dancer Brodde-

Skriven av

anton gehlin-travnet-2
Anton Gehlin

Med travet som största intresse

[email protected]

Anton Gehlin är uppväxt i Sala och har sedan liten varit intresserad av trav. Han fick upp ögonen för sporten och spelet när han hängde med sin mamma i spelombudet. Efter att ha harvat på med travtips på Youtube till och blev Anton värvad till Travnet där han nu både spelar andelar och skriver travtips.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;